Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

5 powodów, dla których warto założyć kamerę samochodową

2021-10-01
5 powodów, dla których warto założyć kamerę samochodową

Polskie drogi są pełne samochodów, odnosi się wrażenie, że z każdym rokiem jest ich coraz więcej. Zakorkowane są szczególnie miasta, ale i na prowincji, gdzie często nie funkcjonuje komunikacja zbiorowa, samochód posiada zdecydowana większość gospodarstw domowych. Tak duża liczba pojazdów powoduje, że często dochodzi do zdarzeń drogowych - wypadków i stłuczek. Nieprzypadkowo wielu kierowców decyduje się na kamerę samochodową, która stanowi dowód w sprawie, gdy dojdzie do incydentu drogowego. To najważniejszy plus posiadania kamery, a jakie są inne? Poznajmy 5 najważniejszych powodów, dlaczego warto założyć kamerę we własnym samochodzie.

1. Zawsze mamy dowód w sprawie

Kierowcy decydują się na kupno kamerki, by w razie zdarzenia drogowego mieć niepodważalny dowód na to, że zawiniła druga strona. To - jak wspomnieliśmy we wstępie - zdecydowanie najistotniejszy powód, by zaopatrzyć się w kamerę samochodową. Bez niej spory drogowe mogą trwać bez końca, a i przybyła na miejsce policja może orzec nie po naszej myśli, choć jesteśmy pewni, że to nie my zawiniliśmy, lecz kierowca, z którym mieliśmy kolizję.

To też niezwykle pomocne, gdy sprawdza zajścia drogowego oddalił się z miejsca wypadku. Dzięki temu, że mamy całe zdarzenie zarejestrowane łatwo ustalić winowajcę. To tym bardziej cenne, że w ofercie są rejestratory nagrywające również wnętrze auta lub mające w zestawie kamerę wsteczne. Pozwoli to nagrać praktycznie każde zdarzenie, niezależnie od tego, jak do niego doszło.

2. Wysoka rozdzielczość = lepsza jakość obrazu

W przeszłości rozdzielczość kamer nie powalała z nóg, co przekładało się na niską jakość obrazu. Czasem nic nie było widać na zarejestrowanym filmie. Na szczęście dzisiaj są już modele o wiele wyższej rozdzielczości, które nie zawodzą w najważniejszych momentach. Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na dość tani model (za około 50 zł), to nie ma co oczekiwać cudów. Porządnej jakości rejestrator to koszt około 200 zł.

3. Łatwo wrócić do tego, co było

Choć sama kamera samochodowa nie wpływa bezpośrednio na styl jazdy, to zawsze można odtworzyć zdarzenie na trasie, by zobaczyć, co się wydarzyło, co zrobiłeś źle, wykonując jakiś manewr. Może tak się zdarzyć, że ktoś na nas zatrąbił, a my nie wiemy dlaczego. Może ktoś miał gorszy dzień, a może to my zrobiliśmy błąd, którego nie chcielibyśmy w przyszłości powtórzyć. Analizując zapis kamery, możemy wyłapać te incydenty, te drobne zdarzenia, jakie zawsze można wyeliminować i polepszyć własny styl jazdy, zapewniając większe bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i innym uczestnikom ruchu.

Kamera samochodowa VIOFO A129 DUO - rejestrator DUAL przód i tył

4. Kamera nigdy nie śpi

A przecież nagrywanie tras to nie wszystko, na co stać kamerę samochodową. Ten niepozorny sprzęt zapewnia też tryb parkingowy, dzięki czemu auto jest chronione przez cały czas. Kamera wykrywa ruch, więc w przypadku kradzieży właściciel zostanie o tym szybko zawiadomiony. Oczywiście, musimy wybrać model, który został wyposażony w moduł GPS, żeby łatwo zlokalizować pojazd.

5. Przydatne funkcje - jeszcze większe możliwości

Warto posiadać kamerę samochodową, co potwierdzają wymienione powyżej zalety, lecz świadczą też o tym inne przydatne funkcje. Poza trybem parkingowym i wbudowanym GPS-em pomagającym ustalić lokalizację auta, do dyspozycji jest też Wi-Fi, za sprawą którego prześlesz w sposób bezprzewodowy nagrania na urządzenie mobilne. W wielu modelach kamer dostępne są też takie ulepszenia, jak stabilizator (utrzymuje kadr, zmniejszając drgania, np. podczas jeżdżenia po nierównościach) oraz HDR, polepszający obraz, głównie poprzez bogatszą kolorystykę.

Podsumowując, nie ma co się nawet zastanawiać, czy warto kupić kamerę samochodową, bo jej zalety wskazują jasno, że to inwestycja, która szybko się zwróci.

Polecane

pixel