Alarm gsm ERDA electronic - jak zamontować czujniki w systemie alarmowym?
Dla optymalnego wykorzystania możliwości jakie daje alarm gsm bardzo ważny jest prawidłowy montaż poszczególnych elementów systemu bezprzewodowego. Poniżej kilka wskazówek na ten temat.
1. Montaż czujników otwarcia drzwi/okna (kontaktronów)
Bezprzewodowy czujnik otwarcia drzwi/okna (kontaktron) E01COD składa się z dwóch elementów: magnesu oraz modułu czujnika. W momencie gdy oba elementy zostaną oddalone na odległość powyżej 2 cm, do centrali systemu alarmowego zostaje wysłany sygnał wywołujący alarm.
Przy prawidłowym montażu należy umieścić jeden z elementów czujnika na części ruchomej drzwi lub okna, drugi element zaś w miejscu, nieruchomym (futryna). Nie ma znaczenia który z elementów czujnika będzie zamontowany na części ruchomej drzwi lub okna. Istotne jest, aby obydwa elementy były umieszczone w odległości nie większej niż 2 cm od siebie. Po zamontowaniu należy koniecznie sprawdzić czy przy otwieraniu drzwi zapala się czerwona dioda na module czujnika. Elementy czujnika powinny być przymocowane solidnie na stabilnym podłożu tak, aby uniemożliwić przypadkowe oddalenie od siebie elementów czujnika, co może powodować fałszywe wzbudzenia alarmu gsm.
2. Montaż czujników ruchu PIR
Każdy alarm GSM ERDA electronic jest wyposażony w czujniki ruchu PIR. Detekcja w tych czujnikach odbywa się poprzez przecięcie wiązki światła czujnika podczerwieni. Najszybsze wykrycie intruza ma miejsce w momencie, gdy będzie poruszał się w kierunku prostopadłym do zamontowanej czujki. Aby czujka mogła maksymalnie wykorzystać swój obszar działania, nie należy przesłaniać pola widzenia czujnika. Detektor powinien być zamontowany na wysokości około 2,2 m. W przypadku czujnika E01CRU kąt detekcji wynosi 110°, maksymalny zasięg detekcji to 12 m. Przy montażu należy wziąć pod uwagę nie tylko zasięg działania czujki ruchu, ale także następujące uwarunkowania środowiskowe:
- Obecność zwierząt. W przypadku poruszania się zwierząt domowych zalecamy zastosowanie czujnika E04CRZ, odpornego na zwierzęta o masie do 20 kg.
- Zasłony, luźne plakaty, suszarki z praniem. Przy montażu należy zwrócić uwagę na luźne elementy, które są w polu działania czujki i mogą się poruszać. Drobne ruchy nie powinny powodować alarmów, zaleca się jednak w takim przypadku zmniejszenie czułości czujnika, a najlepiej całkowite wyeliminowanie ryzyka potencjalnych fałszywych alarmów.
- Otwory wentylacyjne, piece, kominki, klimatyzatory. Nie zaleca się instalacji czujników PIR w pobliżu urządzeń zmieniających w krótkim czasie temperaturę swoją oraz otoczenia.
- Niestabilne podłoże, wibracje. Należy unikać montażu czujników PIR w miejscu, gdzie występują duże wibracje.
- Duże przeszklone powierzchnie. Należy unikać montażu czujnika bezpośrednio na wprost dużych otworów okiennych (zwłaszcza jeżeli znajdują się w miejscu silnie nasłonecznionym).
3. Montaż czujek dymu i temperatury
Opcjonalnym elementem naszego alarmu gsm może być czujnik dymu i temperatury E01CDT. W czujce E01CDT zastosowano dwa rodzaje detekcji: optyczny czujnik dymu oraz czujnik temperatury.
Czujnik temperatury wyzwala sygnał alarmowy po przekroczeniu temperatury 57 °C, z tego powodu należy unikać montażu czujnika tuż przy piecach, kotłach lub w miejscach silnie przeszklonych, narażonych na działanie promieni słonecznych.
Optyczny czujnik dymu reaguje na rozproszenie światła na cząsteczkach dymu. Alarm może być spowodowany również przez duże stężenie pyłów, dymu z papierosów itp. Z tego powodu należy unikać montażu czujnika E01CDT w pomieszczeniach narażonych na wyżej wymienione czynniki.
Prawidłowo zamontowany czujnik powinien znajdować się w najwyższym punkcie pomieszczenia, w miejscu, które nie jest przysłonięte przeszkodami, w odległości co najmniej 50 cm od ścian. Optymalne miejsce montażu znajduje się w centralnym punkcie pomieszczenia. Zasięg działania czujnika optycznego dymu to okrąg o promieniu 7,5 m, natomiast czujnika temperatury to okrąg o promieniu 5 m. Tak więc w przypadku większych przestrzeni należy zamontować kilka czujników, biorąc pod uwagę zasięg działania czujki. Maksymalna wysokość montażu czujnika dymu i temperatury to 10 m (jeżeli bierzemy pod uwagę wyłącznie czujnik dymu, to 15 m).
4. Umiejscowienie centrali systemu alarmowego
Ponieważ centrala alarmowa stanowi centralny „mózg” bezprzewodowego alarmu gsm, nie należy jej montować w widocznym miejscu, tuż przy potencjalnym miejscu wtargnięcia intruza. Optymalnym miejscem montażu jest centralne miejsce chronionego obiektu. Zaleca się, aby miejsce montażu centrali było objęte zasięgiem działania czujki ruchu. Przy wyborze miejsca zamontowania centrali należy także brać pod uwagę komunikację bezprzewodową z czujnikami. Droga komunikacji bezprzewodowej pomiędzy czujnikiem i centralą powinna być przedzielona możliwie jak najmniejszą ilością przegród. Umiejscowienie centrali alarmu gsm powinno zapewniać również odpowiedni zasięg sygnału gsm.