Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu w 2022 roku?
W 2021 roku 57 osób zginęło, a 617 zostało ciężko rannych w wypadkach samochodowych spowodowanych przez pijanych kierowców. Na tym niechlubnym podium, zaraz na drugim miejscu znajdują się rowerzyści, którzy w ubiegłym roku spowodowali ponad 60 wypadków. Podaje się, że przez cały zeszły rok ukarano ponad 45 000 osób, które pod wpływem alkoholu zdecydowały się prowadzić pojazd transportu publicznego.
Alkohol spowalnia funkcje organizmu. Obejmuje to czas reakcji, którego zaburzenie może wpływać na zachowanie na drodze. Alkohol wpływa na mózg, który kontroluje te funkcje, spowalniając jego aktywność. Dlatego jazda po alkoholu jest tak surowo karana, a rok 2022 okazuje się pod tym względem dotkliwszy i bardziej restrykcyjny.
Wpływ alkoholu na jazdę autem
Powszechnym błędem jest przekonanie, że alkohol wpływa tylko na twój osąd. Prawda jest taka, że alkohol wpływa na wiele aspektów umiejętności prowadzenia samochodu. Dlaczego jazda pod wpływem alkoholu jest niebezpieczna?
- alkohol spowalnia czas reakcji,
- zmniejsza koordynację i czujność,
- zmniejsza koncentrację i osąd,
- zwiększa ryzyko spowodowania wypadku.
Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Polsce
Najbezpieczniejszą i najlepszą radą jest całkowite unikanie alkoholu, jeśli musisz prowadzić. Jeśli pijesz, następnego ranka w twoim organizmie nadal może być wystarczająco dużo alkoholu, co oznacza, że nie możesz bezpiecznie prowadzić pojazdu. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi różni się w zależności od kraju.
W Polsce ustalony został poziom 0,1 mg/L w wydychanym powietrzu. To równa się 0,2 promila we krwi. Przekroczenie tych wartości może prowadzić do konsekwencji, takich jak dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, bądź bardziej poważnych, takich jak zagrożenie życia lub zdrowia swojego, współpasażerów czy osób znajdujących się na drodze. Konsekwencje prawne zapisane zostały w Kodeksie Karnym, a dokładniej w art 178a par 1 k.k., który określa, jaka kara jest za powyższe przewinienie.
Art 178a par 1 k.k. Jaka kara?
Kary za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości (spowodowanym alkoholem, bądź innymi używkami) są poważne. Jazda pod wpływem alkoholu jest czynem niedozwolonym po przekroczeniu powyższych wartości. Wspomniany art 178a par 1 k.k. reguluje jaka kara obowiązuje w przypadku zatrzymania. Kierowcy może grozić nawet ograniczenie lub pozbawienie wolności do dwóch lat. Dodatkowo jeśli czyn zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo, nakładany jest zakaz prowadzenia pojazdów na minimum trzy lata.
Kiedy jazda po alkoholu zostanie oceniona jako wykroczenie, kierowca może spodziewać się kary pod postacią aresztu lub grzywny, która może wynieść do 5000 złotych.
Jaki alkomat wybrać?
Dopuszczalna ilość alkoholu to bardzo cienka granica, którą łatwo przekroczyć. Jeśli po przebudzeniu zastanawiamy się czy możemy prowadzić samochód, z pomocą przychodzi alkomat. Alkomat to urządzenie, które mierzy zawartość alkoholu we krwi w wydychanym powietrzu. Służy do ustalenia, czy dana osoba spożywała alkohol, a jeśli tak, to w jakiej ilości. Istnieje wiele powodów, dla których warto skorzystać z alkomatu. Możesz obawiać się czyichś nawyków związanych z piciem lub chcieć poznać swój własny poziom odurzenia. Jakich cech szukać w urządzeniu? Kluczowa jest dokładność, prędkość przedstawiania danych, a także typ czujnika. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj ustników i koszt zapasowych.
Jazda pod wpływem alkoholu niesie za sobą poważne konsekwencje, zarówno finansowe, jak i prawne. Dlatego przed wyruszeniem w podróż wiedząc, że ilość spożywanego alkoholu dzień wcześniej mogła być znacząca, alkomat może być niezbędny, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie, bliskim i osobom postronnym.