Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym jest inteligentny dom?

2021-08-17
Czym jest inteligentny dom?

Chęć ułatwienia sobie życia jest głównym powodem powstawania nowych wynalazków i rozwiązań. W dzisiejszym wpisie skupimy się na rozwinięciu pojęcia “inteligentny dom”, czyli kroku ku lepszemu funkcjonowaniu urządzeń elektrycznych w naszych czterech ścianach.

Dom pełen sprzętów

Ciężko sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez dostępu do szeregu nowoczesnych urządzeń, które sprawiają, że nasze życie jest bardziej komfortowe. Zaawansowany sprzęt AGD, odkurzacze roboty, płaskie telewizory, system audio o wysokiej, kinowej jakości, profesjonalne alarmy bezprzewodowe - długo można by wymieniać. Wszystkie one zapewniają wygodę, lecz niestety w wielu przypadkach korzysta się z nich niezbyt efektywnie. Inaczej jest w inteligentnym domu (z ang. smart home), gdzie wszystkie systemy i urządzenia automatyki domowej są ze sobą połączone. Łatwo nimi zarządzać, wydając im polecenia. Przekłada się to jednocześnie na niższe koszty eksploatacyjne.

Inteligentny dom - jak działa?

Jego podstawą, jądrem działania jest tzw. Internet Rzeczy (ang. IoT, Internet of Things), na co składają się przedmioty połączone w sieć, która nie tylko je spaja, ale też pozwala im komunikować się między sobą, jak i zapewniać kontrolę użytkownikom. Może i brzmi to skomplikowanie, lecz w rzeczywistości wcale tak nie jest. Wystarczy, że korzystamy ze smartfona, a na pewno poradzimy sobie z obsługą inteligentnego domu. Należy po prostu zainstalować dedykowaną aplikację, żeby włączać i wyłączać różne urządzenia elektryczne, kontrolować temperaturę w pomieszczeniach czy zarządzać bezprzewodowym systemem alarmowym. Co ważne, można to również robić, będą z dala od domu.

Komponenty inteligentnego domu

Na inteligentny dom składa się wiele urządzeń. Można je podzielić na większe grupy - każda z nich odpowiada za inny obszar, tj. bezpieczeństwo, oszczędności czy polepszenie komfortu codziennego funkcjonowania. Jeśli chcemy, aby nasz dom był maksymalnie inteligentny, powinniśmy się postarać, aby było w nim jak najwięcej inteligentnych urządzeń, do jakich zaliczamy inteligentne gniazdka (tzw. Smart Plug, zapewnia oszczędności energii poprzez jej łatwe monitorowanie), oświetlenie (wyłączanie, włączanie, regulacja jasności i barwy), ogrzewanie (bezproblemowa kontrola temperatury w pomieszczeniach). Poza tym warto postawić na inteligentne czujniki (dymu, gazu, temperatury, zalania), kamery do monitoringu i systemy alarmowe bezprzewodowe, do jakich zaliczamy czujniki ruchu, drzwi, okien oraz syreny alarmowe.

Bezprzewodowa centrala alarmowa gsm + WiFi PG105 kompatybilna z aplikacją TUYA SMART

Co zyskujemy?

Przede wszystkim poprawę wygody. Nie musimy nawet ruszać się z miejsca, by zmienić temperaturę w pomieszczeniu, przyciemnić światło czy włączyć ulubioną muzykę. To szczególnie przyjemne, gdy odpoczywamy po ciężkim dniu i nie musimy wykonywać masy czynności, by zapewnić sobie relaks. A przecież zwiększenie komfortu to nie wszystko, bo równie ważne jest maksymalizacja bezpieczeństwa. Już nie tylko monitoring, alarm bezprzewodowy, ale i zaawansowane czujniki, którymi również możemy z łatwością zarządzać, korzystając ze smartfona, tabletu lub komputera.

To jednocześnie ogromne oszczędności, głównie dlatego, że zawsze - nawet będąc daleko od domu - możemy wyłączyć urządzenie, które niepotrzebnie pobiera prąd. W oszczędnościach pomagają też aplikacje Smart Home. Ich zadaniem jest monitorowanie zużycia energii i na tej podstawie wskazanie, jakie urządzenie niepotrzebnie “zjadają” najwięcej energii.

Inteligentny dom zapewnia to, co najważniejsze - pełną automatyzację, co gwarantuje komfort, bezpieczeństwo, żebyśmy mieli pewność, że nasz dobytek jest odpowiednio chroniony oraz oszczędności, co docenimy, płacąc niższe rachunki za prąd.

Polecane

pixel