Gdzie należy instalować alarmy i czujniki?
Podstawowe czujniki - czy wystarczą?
Chociaż sercem systemu alarmowego jest centrala, to nie przyda się specjalnie bez czujników, które dostrzegają zagrożenia - włamywacza chcącego wtargnąć do naszego domu czy wodę zaczynającą zalewać pomieszczenia. Najprostsze są magnetyczne, odpowiedzialne za kontrolę otwarcia lub wyważenia drzwi i okien. Inne znane to czujki akustyczne, które nadstawiają “uszu”, gdy tylko dobiegnie do nich dźwięk tłuczonego szkła.
Jak jednak wspomnieliśmy to absolutnie podstawowe urządzenia, jakie niestety nie poradzą sobie w wielu innych sytuacjach. Przykładowo złodziej, zamiast tłuc szybę, podważy okno, a czujnik nie wykryje, że coś się dzieje. Dlatego też lepiej zainwestować w bardziej zaawansowane rozwiązania - w alarm GSM z pasywnym czujnikiem podczerwieni. Jak to działa?
Czujnik PIR - wyczuwa zmianę temperatury
Tego rodzaju czujki są nieporównywalnie skuteczniejsze, włączają alarm, gdy tylko intruz pojawi się w domu. PIR nie widzi co prawda ruchu, lecz zmianę temperatury, więc jeśli w polu czujnika pojawi się człowiek, którego temperatura ciała jest wyższa niż otoczenia, to natychmiast zostanie wysłany sygnał do centrali. Do takiej instalacji alarmowej można też podłączyć inne czujki, bo poza antywłamaniowymi, dostępne są wykrywające zalanie czy ulatniający się gaz, czad bądź dym.
Systemy alarmowe - wszędzie tam, gdzie czai się zagrożenie
Alarmy GSM z odpowiednimi czujnikami powinno się montować wszędzie tam, gdzie chcemy uchronić dobytek - nie tylko przed włamywaczami, ale również w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń, jak zalanie.
Rynek obfituje w różnorodne systemy alarmowe dopasowane do większych (domy, apartamenty, mieszkania), jak i mniejszych budynków (domki letniskowe, altany). Do tych drugich szczególnie polecamy bezprzewodowy alarm GSM marki ERDA, który został wyposażony w moduł Wi-Fi, co znacznie podnosi komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania.
W takim zestawie - oprócz czujnika ruchu PIR - zastosowano również inne czujki: otwarcia okna i drzwi. Bardziej zaawansowane urządzenia przeznaczone do ochrony apartamentów i domów wyposażone są w zdecydowanie większą liczbę czujników, czasem dziesięć. Jednocześnie można je rozbudować - nawet do 99 czujek bezprzewodowych.
Nie ma więc sensu zastanawiać się i zadawać pytania w stylu: “czy warto instalować alarmy i czujniki?”. Odpowiedź jest oczywiście twierdząca! To samo z całą mocą powiemy, gdy ktoś nas zapyta o instalację zestawu alarmowego. Zdecydujmy się na niego, gdy pragniemy ochronić nasz cenny dobytek, i nie ma tu znaczenia, czy mówimy o wielkim apartamencie, czy domku letniskowym.
Polecane produkty: