Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak wybrać taśmę LED i w jaki sposób ją zamontować?

2021-12-15
Jak wybrać taśmę LED i w jaki sposób ją zamontować?

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się taśmy LED. To nie powinno dziwić, ponieważ te elastyczne paski pokryte świecącymi diodami, to ekonomiczne, łatwe w montażu i świetnie prezentujące się rozwiązanie, które może znaleźć się w każdym pomieszczeniu, stanowiąc oświetlenie sufitowe, meblowe czy dekoracyjne. Dowiedzmy się o nim wszystkiego, co istotne, a zwłaszcza jak wybrać taśmę LED, na co zwrócić uwagę przed kupnem i w jaki sposób ją zamontować.

Zanim wybierzemy taśmę LED - o czym pamiętać?

Chociaż taśma LED sprawia wrażenie nieskomplikowanej konstrukcji, to nim ją wybierzemy, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele aspektów. To szczególnie istotne, gdy projektujemy oświetlenie samodzielnie i nie korzystamy z pomocy instalatora. Najważniejsze na początek to zebrać kluczowe informacje na temat pomieszczenia, w którym chcemy zamontować LED. Odpowiedzmy sobie na pytania o jego przeznaczenie i funkcjonalność, o to, na jakim świetle zależy nam w tym miejscu - głównym, dekoracyjnym, a może zadaniowym. Równie istotna jest kwestia koloru oświetlenia. Przejdźmy do szczegółów.

Najważniejsze parametry taśmy LED - co ocenić?

  • Rozmiar diody LED - to pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę, bo im jest ona większa, tym dostarcza bardziej intensywne światło. Wielkość diody znakowana jest czterema cyframi (najpopularniejsze to 3528, 2835, 5050), które oznaczają szerokości boków w milimetrach. Jeśli zaś mamy do czynienia z ciągiem liczb 3528, to oznacza, że 35 to 3,5 mm szerokości, a 28 - 2,8 mm szerokości.
  • Ilość lumenów (czyli wartości strumienia światła) na diodę - to kolejny parametr. Zasada jest tu prosta - im więcej lumenów, tym światło jest mocniejsze. Ma to szczególne znaczenie w przypadku oświetlenia zadaniowego, na przykład w kuchni nad blatem, gdzie przygotowuje się potrawy. Tutaj mocne światło na pewno się przyda.
  • Moc taśmy określa napięcie pracy, gdzie wyższa wartość determinuje mniejsze spadki napięcia. W naszym kraju najczęściej stosuje się taśmy o napięciu 12 V. Moc taśmy to również natężenie prądu wyrażone w amperach.
  • Współczynnik CRI wpływa na jakość oświetlenia. Jego zakres wynosi od 0 do 100. Im wyższa wartość, tym lepiej, bo odwzorowanie kolorów wygląda naturalnie. W większości przypadków wystarczy CRI na poziomie 80. Wyższe wartości (90-95) są wskazane do oświetlenia zadaniowego (np. do kuchni).
  • Parametr IP określa klasę ochrony źródła światła przed czynnikami zewnętrznym. Pierwsza cyfra mówi nam, jaka występuje odporność na zanieczyszczenia przed ciałami stałymi, druga zaś przed cieczami. Dostępne są taśmy LED o parametrze IP20, IP44, IP65, IP68.
  • Barwa taśmy LED. Wyróżniamy trzy rodzaje temperatury barwowej: ciepłą, białą neutralną i białą zimną. Ciepła (warm white - WW) ma temperaturę 2700-3500 Kelwina, biała neutralna (neutral white - NW) - 4000-5000 K, a biała zimna (cold white - CW) - 6000-7500 K. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć w pomieszczeniu. Ciepła nadaje mu przytulności, zimna zaś chłodu i subtelności. Biała neutralna natomiast najbardziej przypomina dzienne światło.

Taśma LED WiFi zdalne sterowanie - pasek 2,8m RGB kompatybilna z aplikacją TUYA SMART

Montaż taśmy LED - jak wykonać go prawidłowo?

Większość dostępnych na rynku taśm LED oferowanych jest z samoprzylepnym podkładem. Zapewnia to szybki i bezproblemowy montaż. Pamiętajmy, że taśma musi mocno trzymać się miejsca, w którym zamierzamy ją przykleić. Przed montażem więc wyczyśćmy dokładnie taką powierzchnię, usuwając z niej zabrudzenia i zatłuszczenia. Najlepiej do tego celu nadaje się benzyna ekstrakcyjna.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, taśmy LED zasilane są napięciem 12V lub 24V prądu stałego. Sam montaż do domowej sieci nie wydaje się skomplikowany, ale miejmy jednak na uwadze pracę z napięciem 230V, co wymaga zachowania środków bezpieczeństwa. Trzeba też pamiętać o kilku istotnych zasadach, przede wszystkim - zwróćmy uwagę na napięcie taśmy LED, ponieważ to do niego dobierzemy zasilacz. Do jego wejścia należy podłączyć przewody z sieciowym napięciem, do wyjścia zaś podłączamy taśmę LED, łącząc plus z plusem, a minus z minusem. Pamiętajmy, że w sieci domowej występuje napięcie zmienne, dlatego też zasilacz powinien je obniżyć, zapewniając stałe niskie napięcie.

Jak wiemy, taśmy LED zasilane są napięciowo, co determinuje ich budowę. Składają się one z szeregowo-równolegle połączonych modułów LED. Dzięki temu można skracać taśmę na dowolne odcinki. Przeważnie występują w pięciometrowych rolkach. Jeśli chcemy krótszy odcinek, wystarczy dociąć taśmę. To łatwe dzięki zaznaczonych na wierzchniej warstwie taśmy odcinkach cięcia. Nie ma też problemu, gdy zamierzamy połączyć taśmę LED, bo potrzeba dłuższego niż 5 metrów odcinka. Należy kierować się tu tą samą zasadą, co przy cięciu taśm, a więc łączyć ze sobą odcinki dokładnie w miejscu wskazany przez producenta jako punkt cięcia. Najważniejsze to pamiętać o łączeniu plusów z plusami i minusów z minusami.

Wiemy już, jak wybrać taśmę LED i jak prawidłowo ją zamontować. Jak widać, nie jest to takie trudne, niemniej trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Polecane

pixel