Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jaka jest optymalna wilgotność powietrza i temperatura w domu?

2022-09-01
Jaka jest optymalna wilgotność powietrza i temperatura w domu?

Banałem jest stwierdzenie, że prawidłowa wilgotność w domu i optymalna temperatura wpływają na samopoczucie domowników i stan zdrowia. Zbyt suche, ciężkie i gorące powietrze mogą być dla nas niezwykle uciążliwe, a w skrajnych przypadkach nawet przerodzić się w poważne schorzenia. Co warto wiedzieć o utrzymywaniu prawidłowej wilgotności? Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? Podpowiadamy!

Odpowiednia wilgotność powietrza a stan zdrowia – co warto wiedzieć?

Optymalna wilgotność powietrza w domu to klucz do odpowiedniego stanu zdrowia domowników. Dlaczego tak się dzieje? Zacznijmy od kwestii zbyt wysokiego zawilgocenia. Powyżej 60-70 procent pary wodnej w jednym metrze sześciennym oznacza, że coraz trudniej utrzymywać dobre natlenienie w pomieszczeniu. To z kolei przekłada się na trudności z oddychaniem, osłabnięcie, problemy z krążeniem i niską wydolność. Wysiłek jest trudny do zniesienia, ciężko złapać oddech i stabilność. Najczęściej wysoka wilgotność pojawia się wraz z burzą lub intensywnym deszczem.

Pamiętaj jednak, że prawidłowa wilgotność w domu to stan powyżej suchoty. Niska (koło 30-40%) ilość pary wodnej to również trudność w oddychaniu, słaba koncentracja, suchość oczu, zwiększona liczba drobnoustrojów znajdujących się w kurzu oraz ciągły i intensywny ból nosa, gardła i śluzówek. Niska wilgotność powietrza pojawia się w trakcie dużych upałów oraz w okresie grzewczym.

Obydwa stany przekładają się negatywnie na długotrwały stan zdrowia. Mogą prowadzić do chorób płuc, serca, poważnych alergii, a nawet nowotworów. Z tego względu należy dbać o jakość powietrza w domu.

Jaka jest prawidłowa wilgotność powietrza w mieszkaniu?

Wiesz już jak istotna jest prawidłowa wilgotność w domu. Wpływa pozytywnie na stan zdrowia i samopoczucie. W pomieszczeniach o prawidłowej ilości pary wodnej dużo lepiej się funkcjonuje. A ile wynosi optymalna wilgotność powietrza w domu?

Specjaliści wskazują, że prawidłowa wilgotność w domu to około 40-60 procent, zależne jednak od pory roku i temperatury. W przypadku ciepłych dni, gdzie za oknem jest dużo słońca, wskaźnik wilgotności powinien wskazywać między 40, a 50 procent nawilgocenia (idealna dla 21-22 stopni Celsjusza w pomieszczeniu). Z kolei jaka powinna być wilgotność w domu zimą? Tutaj – ze względu na intensywny okres generowania sztucznego, suchego ciepła – przy temperaturze około 18-19 stopni warto mieć nawilgocenie na poziomie 50-60 procent.

Osuszacz powietrza Climative DH-20S Silent lampa UV kompatybilny z aplikacją TUYA SMART WiFi

Jaka powinna być temperatura w domu?

To jaka powinna być wilgotność w domu, zależy w dużej mierze od temperatury. Warto pamiętać, że optymalna temperatura w domu zależy od tego, z jakim pomieszczeniem mamy do czynienia oraz jaka pogoda jest za oknem.

Przyjmijmy np., że mówimy o salonie lub pokoju dziecięcym. Jaka temperatura w domu jest najlepsza dla takich pomieszczeń? Specjaliści wskazują, że między 18, a 20 stopni Celsjusza. Taka wartość sprawia, że lepiej funkcjonujemy, odpoczywamy i myślimy. Zwiększa się możliwość koncentracji i wydolność płuc.

A jaka powinna być temperatura w domu w łazience? Tutaj między 22-24 stopnie Celsjusza. Dzięki temu kąpiel jest bardziej komfortowa i ciało się regeneruje.

Jak kontrolować poziom wilgotności i temperatury?

Co ciekawe, to jaka temperatura w domu u Ciebie panuje i jakie masz zawilgocenie może być przez Ciebie sterowane. Służą do tego specjalne termostaty grzejnikowe, osuszacze i klimatyzatory. Urządzenia te sprawiają, że parametry temperaturowe i zawartości pary wodnej w powietrzu są prawidłowe i dostosowane do warunków panujących w domu. Możesz np. zwiększać delikatnie wilgotność powietrza, gdy w domu są dzieci lub ustawiać temperaturę komfortowo, zgodnie z własnymi upodobaniami – na rzecz wygody i swojego stanu zdrowia!

Polecane

Głowica termostatyczna

Głowica termostatyczna

249,00 zł brutto
pixel