Jaki alarm bezprzewodowy wybrać z oferty ERDA electronic?
Każdy alarm bezprzewodowy ERDA electronic można dostosować do specyfiki lokalu, w jakim ma być używany oraz potrzeb konkretnego użytkownika. Wprowadzając na rynek proste w obsłudze systemy alarmowe, postaraliśmy się także o to, aby już sam ich zakup był możliwie najłatwiejszy.
Oferujemy alarmy gsm w kompletnych zestawach zawierających w wersji podstawowej elementy rzeczywiście najczęściej wybierane przez klientów. Nasze zestawy alarmowe składają się z: 1 centrali sterującej, 2 pilotów, 1 syreny alarmowej, 1 czujnika otwarcia drzwi/okna (kontaktron) oraz z czujników ruchu (od 1-go do 9-ciu).
Tym, co przede wszystkim różni poszczególne systemy alarmowe ERDA electronic, jest centrala sterująca oraz ilość czujników ruchu w każdym zestawie alarmowym.
Wybór odpowiedniego alarmu bezprzewodowego ERDA electronic sprowadza się do 4 kroków:
- wybór odpowiedniej ilości bezprzewodowych czujników ruchu
- wybór centrali sterującej
- wybór syreny alarmowej
- ewentualna rozbudowa zestawu o innego rodzaju czujniki.
KROK 1: wybór odpowiedniej ilości bezprzewodowych czujników ruchu:
Wybierając alarm bezprzewodowy, powinniśmy najpierw dobrać odpowiednią ilość czujników ruchu PIR. Tworząc nasze zestawy przyjęliśmy zasadę, że na jedno pomieszczenie potrzebny jest jeden czujnik ruchu.
Oczywiście w zależności od specyfiki pomieszczenia może okazać się, że jeden czujnik w pomieszczeniu to za mało. Pomieszczenie może być np. bardzo duże (magazyn) lub o takim kształcie, że czujnik umieszczony w jednej jego części nie obejmuje drugiej części, do której można się dostać przez okno, drzwi czy z innego pomieszczenia. W takim przypadku zalecamy zamówienie zestawu z odpowiednio większą ilością czujników ruchu.
Wybór zestawów z odpowiednią ilością czujników jest intuicyjny i polega na wybraniu najpierw zakładki z odpowiednim rodzajem pomieszczeń z menu poziomego (górnego) lub pionowego (bocznego), a następnie określeniu odpowiedniej ilości czujników ruchu.
KROK 2: wybór centrali sterującej:
Centrala sterująca to serce systemu alarmowego. Od niej głównie zależy jego funkcjonalność.
Nasze alarmy bezprzewodowe oparte są na dwóch centralach o nazwach: Protecta, PG 3G oraz PG105. Obie posiadają najważniejsze funkcje, jakie powinien posiadać skuteczny, bezprzewodowy system alarmowy:
- powiadomienia o alarmie na telefon (poprzez połączenia telefonieczne i sms-y);
- możliwość sterowania systemem alarmowym (uzbrajanie i rozbrajanie) w różny sposób: z centralki, z pilotów lub z telefonu (praktycznie z dowolnego miejsca, gdzie twój telefon ma zasięg);
- prosta obsługa w języku polskim;
- strefy zewnętrzne i wewnętrzne, co umożliwia np. uzbrojenie na noc całego domu poza pomieszczeniami, w których się będziemy poruszać (np. sypialnia, łazienka);
- funkcja SOS (antynapadowa), czyli możliwość natychmiastowego wywołania alarmu jednym przyciskiem z pilota lub klawiatury centrali;
- wbudowany w centralę akumulator, dzięki czemu system alarmowy działa także przy odciętym zasilaniu sieciowym;
- łatwa możliwość rozbudowy systemu o kolejne czujniki, gdy zajdzie taka potrzeba;
Wybierając centralę alarmową samodzielnie, trzeba zdecydować, które funkcje mają znaczenie przy ochronie docelowego obiektu i które rzeczywiście będą wykorzystywane teraz lub w przyszłości.
Krok 3: wybór syreny alarmowej:
Po wybraniu alarmu gsm z odpowiednią ilością czujników ruchu i wyborze centrali sterującej decydujemy, czy w wybranym zestawie alarmowym wymienić podstawową syrenę na inną. Wyboru tego dokonujemy klikając w przycisk opisujący daną syrenę znajdujący się w zakładce “wybierz syrenę alarmową” po prawej stronie menu, nad ceną danego zestawu.
Syrena podstawowa, jaką oferujemy w zestawach to syrena przewodowa o natężenie dźwięku 105 dB. Jeśli syrena ma być użyta w mieszkaniu czy lokalu znajdującym się w bliskim sąsiedztwie innych, to naprawdę robi ona wystarczająco dużo hałasu. Jej mały gabaryt natomiast może być zaletą, jeśli zależy nam na jej ukryciu, aby zwiększyć efekt zaskoczenia potencjalnego włamywacza.
Można zdecydować się także na syrenę bezprzewodową o natężeniu dźwięku 120 dB, która gabarytowo także jest pomiędzy wcześniej wymienianymi syrenami. Jej główna zaleta jest taka, że dzięki bezprzewodowej komunikacji z centralą sterującą nie trzeba jej łączyć przewodem z centralą, jak to jest w przypadku syren przewodowych. Unikamy dzięki temu bałaganu, bo syrenę podłączamy do najbliższego źródła zasilania, bez konieczności ciągnięcia dodatkowych przewodów.
Tak więc znowu od potrzeb użytkownika oraz od specyfiki lokalu i miejsca jego lokalizacji zależy ostateczny wybór syreny.
Krok 4: ewentualna modyfikacja lub rozbudowa zestawu o innego rodzaju akcesoria:
Właściwie na kroku trzecim można zakończyć wybór alarmu bezprzewodowego. Jednak warto rozważyć, czy ze względu na specyfikę lokalu i jego użytkowników nie warto go rozbudować lub zmodyfikować, tworząc swój własny indywidualny alarm gsm.
Możliwości są tu następujące:
- Można dodać więcej czujników ruchu, bo w standardowych zestawach jest ich maksymalnie 9 szt.
- Jeśli w lokalu przebywają zwierzęta (pies, kot) to może warto domówić lub wymienić zwykłe czujniki ruchu na czujniki odporne na zwierzęta. Jeśli dokonujesz wymiany, to dopłacasz tylko różnicę pomiędzy czujnikami, zachowując oszczędność na całym zestawie.
- Można zamówić więcej czujników otwarcia drzwi/okna (kontaktronów), co szczególnie warto rozważyć, gdy lokal znajduje się na niższych kondygnacjach, gdzie wejście przez okno czy drzwi balkonowe lub tarasowe jest bardziej prawdopodobne.
- Można domówić dodatkowe piloty sterujące.
- Można też rozbudować zestaw o czujniki alarmujące o innych zagrożeniach:
- czujnik zalania, który zamontowany blisko ujęcia wody chroni np. przed koniecznością osuszania piwnicy lub zrywania paneli czy parkietu po niewielkim nawet zalaniu;
- czujnik dymu i temperatury, który może nas uchronić przed pożarem albo przynajmniej ograniczyć jego skutki;
- czujnik gazu - chroni przede wszystkim przed wybuchem.
Wszystkie czujniki, które dodane zostaną do alarmu bezprzewodowego również bezpłatnie zaprogramujemy.
Można oczywiście skonfigurować kompletnie indywidualny zestaw alarmowy, nie bazując na tych zaproponowanych przez nas.