Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Wywożenie śmieci do lasu, co za to grozi?

2022-08-01
Wywożenie śmieci do lasu, co za to grozi?

Chociaż edukacja proekologiczna i świadomość społeczna dotycząca dbałości o środowisko cały czas się rozszerza, to jednak nadal można spotkać śmieci w lesie. To zarówno efekt działań jednostkowych (np. zaśmiecanie lasu papierkami po pożywieniu), ale też wyrzucanie śmieci do lasu w hurtowych ilościach. Co grozi za takie postępowanie?

W Polsce jest niestety wiele nielegalnych wysypisk, a wyrzucanie śmieci do lasu w znacznym zakresie to niestety dość często spotykane zjawisko. W istotnie negatywny sposób może on wpłynąć na nasz portfel (mandat za zaśmiecanie jest dość wysoki, o czym wspomnimy w kolejnej części tekstu), ale również inne aspekty naszego życia. Jakie?

Zaśmiecanie lasu - dlaczego nie powinniśmy tego robić?

Przede wszystkim zaśmiecanie lasów to trucie własnego ekosystemu. Rozkładające się przez wiele lat śmieci w lesie wpływają negatywnie na jakość gleby i uniemożliwiają prawidłowy rozwój roślinności. Odpady przekładają się na zatruwanie wód gruntowych, nieprawidłowy rozwój zwierząt i słabą adaptację drzew. To z kolei przekłada się na gorsze oczyszczanie powietrza z dwutlenku węgla, rozwój niechcianych gatunków zwierząt (np. owadów takich jak muchy czy komary), a w skrajnych przypadkach nawet zatrucie źródeł wody pitnej w okolicy siedlisk mieszkaniowych.

Wyrzucanie śmieci do lasu ma także negatywny wymiar estetyczny. Leśny teren ma służyć rekreacji, uprawianiu sportu czy odpoczynkowi od miejskiego zgiełku i hałasu. Jeżeli w trakcie spacerów będziemy natykać się na śmieci, to nie damy rady nabrać sił.

Pamiętajmy również, że śmieci w lesie mogą otruć niekiedy ludzi i zwierzęta bezpośrednio. Dotyczy to szczególnie chemikaliów, których przypadkowe spożycie (np. przez pośrednictwo zbieranych grzybów) zagraża życiu i zdrowiu organizmów żywych!

Jaka kara za wyrzucanie śmieci do lasu?

Zaśmiecanie lasów zagrożone jest karą z art. 162 § 2 Kodeksu wykroczeń. Ustawa wymienia kilka możliwości ukarania osoby, która wyrzuca śmieci w lesie.

Najmniejszą karą jest mandat za zaśmiecanie. Ten wynosi od 20 do nawet 5000 złotych i jest nakładany obligatoryjnie przez służby mundurowe, np. straż leśną, straż miejską lub gminną, policję lub podobnych funkcjonariuszy. To jednak początek kar. Zaśmiecanie lasu grozi także grzywną nakładaną przez sąd, a jej wysokość będzie określana w trakcie rozprawy. Sądy mogą skazać również osobę dopuszczającą się wykroczenia na areszt, a w skrajnych przypadkach – gdy dojdzie do bezpośredniego lub pośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi i zwierząt – nawet więzienie!

Jak widać zaśmiecanie lasów to mało opłacalny proceder. I chociaż wydaje się, że osoby decydujące się na te czyny są bezkarne (uważają, że nikt ich wtedy nie obserwuje), to współczesna technologia daje możliwość błyskawicznego złapania ludzi odpowiedzialnych za zaśmiecanie lasu.

Fotopułapka GSM HC900PRO- kamera leśna 4G LTE - 30 Mpx, 4K 30kl/s Video - podgląd na żywo

Mandat za zaśmiecanie lasu – to możliwe!

Idealnym sposobem na złapanie takich ludzi są fotopułapki. Czym są te urządzenia? To specjalne, ukryte kamery, które pozwalają zarejestrować osoby wyrzucające śmieci w lesie. Fotopułapki są praktycznie niewidoczne gołym okiem, zlewają się z korą drzewa.

Dzięki temu służby mogą obserwować otoczenia i zareagować w porę na zaśmiecanie lasu. Korzystanie z takich ukrytych kamer sprawia, że nikt nie może czuć się bezpiecznie, wyrzucając odpady w niedozwolone miejsca.

Jak chronić swój teren przed zaśmiecaniem?

Problemem jest nie tylko zaśmiecanie lasów publicznych, ale też prywatnych. Wielu właścicieli działek leśnych spotyka się z problemem ciągłego i uporczywego wyrzucania odpadów na ich terenie. Niestety, gdy działka nie jest zamieszkana trudno, jest złapać winowajcę na gorącym uczynku. Jednakże dobrze zamontowana i wszechstronna fotopułapka powinna rozwiązać problem. Wystarczy bowiem założyć sprzęt i poczekać na efekty jego pracy. Jeżeli dojdzie do nielegalnego wyrzucenia odpadów, możemy powiadomić odpowiednie służby o takim fakcie i pokazać dowody wykroczenia. Funkcjonariusze powinni ukarać takiego delikwenta, a my będziemy mieli spokój.

Polecane

pixel